gogs.io - klon GitHub-u na vašom serveri

Zdrojové kódy ku svojim projektom verzujem pomocou GIT-u v online službách. Pre projekty s otvorenými zdrojovými kódmi na GitHub-e a na súkromné projekty používam BitBucket.

Často sa stretávam s ľudmi, ktorý online službám ako je GitHub alebo BitBucket nedôverujú a chcú mať zdrojové súbory na vlastných serveroch. Ale z vlastnej skúsenosti viem že nakonfigurovať vlastný Git server s oprávneniami pre viacerých uživateľov a nejakým webovým rozhraním vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Nedávno som narazil na projekt Gogs, ktorý umožňuje hostovať Git repozitár na vlastnom serveri a vyzerá celkom zaujímavo. Projekt je napísaný v jazyku Go a na to že je ešte len vo verzii 0.4.2 už obsahuje dosť funkcií a myslím že je už použitelný pre bežné projekty. Ako projekt vyzerá naživo si môžete pozrieť na testovacej stránke.

Každé riešenie verzovania zdrojových súborov pomocou Git-u či už v online systémoch alebo na vlastnom serveri má svoje pre aj proti. Kým v online systémoch sa ľudia obávajú úniku zdrojových kódov, na vlastnom serveri treba vyriešiť veci ako: kto vám to nainštaluje a zabezpečí, kto to bude zálohovať a aktualizovať atď. V každom prípade kto si chce hostovať Git repozitáre na svojom serveri je projekt Gogs zaujímavou alternatívou k online službám ako GitHub alebo BitBucket.

Show Comments